İzin ve telif işi gözden kaçmış!

Ferhat Göçer’in, Nuri Bilge Ceylan’ın bol ödüllü ve 341 bin 884 seyirciyle en çok izlenen filmi ‘Kuru Otlar Üstüne’de ‘Son Aşkım’ şarkısının kullanıldığını, ama kendisinden izin alınmadığını açıklamasından sonra beklenen neydi?

Ceylan’ın Göçer’i arayıp, özür dilemesi veya “Yaptığımız telif ihlalinin bedeli neyse ödemeye hazırız” demesi. MSG Başkanı’nın da bu parayı alıp, bir hayır kurumuna bağışlaması…

Bunlar olmadı, ama şu oldu:

Ceylan, Göçer’i aramadı. Ceylan’ın şirketi NBC Film’in genel müdürü Barış Yıldırım, klip çekimi için yurt dışında olan Göçer’e ulaşamayınca, şarkıcının başkanı olduğu MSG’yi arayıp, genel sekreter Barış Şensoy’la konuştu. Haberlere göre telif ihlali için özür dileyen Yıldırım’ın, Göçer’e iletmesi için Şensoy’a dediği şu:

“İzin konusu gözden kaçmış. Olmaması gereken bir şey. Aslında telifle ilgili şahsi olarak da yaptığımız filmlerde önem veriyoruz. Önlemimizi alıyoruz. Burada hepimizin gözünden kaçan bir hata oldu, hoca da üzüntü ve özürlerini iletmemi istedi. Özür diliyor ve size de bu hassasiyeti gösterdiğiniz için ayrıca teşekkür de ediyoruz. Bu hassasiyete karşılık veremediğimiz için ayrıca kusura bakmayın. Siz bunu deklare etmeden bizim size ulaşmamız gerekiyordu. Çok teşekkür ederiz ilginize ve hoşgörünüze. Önümüzdeki ilk film galasında Cannes’da sizi ağırlayarak beraber izlemek isteriz.”

300 sayfa senaryoyu film yapmak gibi ağır bir iş yüküyle karşı karşıya olan bir yönetmenin şarkılarını kullandığı eser sahipleriyle tek tek görüşüp, izin peşinde koşacak hâli yok. Başta genel müdür Barış Yıldırım olmak üzere film şirketi yöneticilerinin işi bu… Hâl böyleyken, “Hepimizin gözünden kaçtı” demek, görev ihmalinin itirafı gibi geldi bana.

Yıldırım zamanında Ceylan’a, “Hocam, bu şarkı için eser sahibinden izin almamız lazım. Sanatçıyla biz de konuşuruz, ama sizin konuşmanız daha uygun olur” deseydi, bugün Ferhat Göçer’i Cannes’da yapacakları film galasına davet etmek durumunda kalmazdı.

Sunal Ailesi’nin bitmeyen savaşı

Kemal Sunal’ın, hukuk yoluyla filmleri üzerinde başlattığı hak arayışı sanatçı vefat edince; eşi, oğlu ve kızına miras kaldı! Sanatçının aramızdan ayrılmasının üzerinden 24 yıl geçti, ama varislerinin telif savaşı bitmedi.

Her dönem iyi reyting aldığı için filmleri televizyonlarda en çok yayınlanan Kemal Sunal kadar mağdur olan başka oyuncu yok sinemada…

Ailesi, ‘Kemal Sunal Filmleri’ olarak anılan 25 yapımı televizyon kanallarında ve dijital platformlarda izinsiz yayınladığı iddiasıyla Hülya Koçyiğit ve Selim Soydan’a ait Gülşah Film’e yeni bir dava daha açtı. Ailenin avukatı Uğur Güven, 150 bin liralık tazminatın yanı sıra RTÜK ve televizyon kanallarına, internet paylaşımlarının durdurulmasına yönelik tedbir talep etti.

İstanbul Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ndeki davadan bakalım nasıl bir sonuç çıkacak?

GÜNÜN SÖZÜ: “Doğayla baş başayken kendimizi öylesine rahat ve keyifli duymamızın nedeni, doğanın bizim hakkımızda bir görüşü olmayışıdır.” (Nietzsche)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x